Lakiernia proszkowa

Lakierowanie proszkowe świadczone przez Firmę Handlowo-Usługową Mixor Patro Edward odbywa się w hali przemysłowej zamkniętej, dostosowanej specjalistycznie do potrzeb. Halę wyposażono w systemy wymiany i filtrowentylacji powietrza, odzysku energii cieplnej, z zabezpieczeniem czynników energetycznych niezbędnych do procesu.

​Lakierowanie jest procesem polegającym na przygotowaniu chemicznym metalowej powierzchni. Realizowane jest w automatycznej myjni 5 zabiegowej. Detale poddawane są procesowi odtłuszczania, wytrawiania, pasywacji, płukania, demineralizacji. Po przygotowaniu chemicznym powierzchni elementów następuje suszenie detali realizowane w komorze pieca, po czym przemieszcza się elementy do kabiny lakierniczej dwustanowiskowej. Tu następuje napylanie elektrostatyczne farby proszkowej.

Kabina lakiernicza wyposażona jest w najnowszej generacji aplikatory napylające oraz automatyczny system odciągu powietrza i odzysku farby. Do lakierowania elementów stosujemy farby proszkowe poliestrowe, epoksydowe, poliestrowo-epoksydowe oraz specjalistyczne podkłady.

Elementy pokryte farbą proszkową transportowane są do pieca, gdzie następuje wygrzewanie – polimeryzacja farby. Całość procesu przemieszczania detali odbywa się na systemie transportowym składającym się z suwnic poprzecznych, wózków wzdłużnych i trawersów zaczepowych przystosowanych do obsługi wszystkich urządzeń lakierni proszkowej. Cały proces produkcyjny sterowany jest z szafy sterującej NC, gdzie wszystkie urządzenia produkcyjne mają zadane ściśle określone parametry. Maksymalne gabaryty – możliwości obsługi detali przez lakiernię to:

  • długość 8000mm
  • szerokość 1400 mm
  • wysokość 2200mm
  • ciężar maksymalny detalu – 1500kg.